Üye Adı :
Şifreniz :
Bulgaristan Genel Ve Yaşam

Para Birimi

Para Birimi Levadır.Bulgaristan'ın para birimidir. 100 stotinkaya (çoğul: stotinki, tekil:stotinka, ) bölünmüştür. Antik Bulgarcada "lev", "arslan" demekti. Levin, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği tam üyesi olduğu 2007 yılıdan itibaren yavaş yavaş Euroya geçeceği, 2009 sonunda da levin resmen yürürlükten kalkacağı kararlaştırılmıştır.

Yaşam Giderleri

Yaşam giderleri kişiden kişiye farklılık gösterir elbette, fakat aşağıda tahmini bir rakam verilmeye çalışılmıştır.

Yurtta kalan bir öğrencinin barınma giderinin hesaplanmasında, yurdun yerine ve durumuna göre, 80leva,- ile 100 leva,arasında değişen bir rakamdan hareket edilebilir. Eğer eve çıkmak isterseniz iki odalı bir ev için 300 euro ila 400 euro € arasında, evin mevkiine ve genel durumuna göre değişen bir meblağı gözden çıkarmanız gerekmektedir. Öğrencilerimize genel tavsiyemiz, giderlerin daha iyi kontrol edilebilir olması gerekçesiyle, ilk yıllarını yurtta geçirmeleridir. Toplu taşıma araçları için aylık kart 17 levadır.

Öğrencinin beslenme ve kişisel giderleri doğal olarak öğrencinin yaşam tarzına ve alışkanlıklarına göre belirlenir, fakat rakamı saptama noktasında ortalama 200,- €`den hareket etmek gerekir.

Geçici Barınma

Tüm havaalanı ve istasyonlarda bir otel/pansiyon kılavuzu vardır. Ucuz otel ve pansiyonlarda gecelik oda fiyatları 20,- € ile 40,-€ arasında değişmektedir. Ayrıca Avusturya öğrenci mübadele ofisi Erasmus programı dahilinde gelenler ve devlet bursiyerleri için ev ve yurt sağlanmasında yardımcı olmaktadır. Ekibimiz öğrencilerinin geçici barınma gibi bir sorunları yoktur; havalimanından alındıktan sonra doğrudan kendileri için ayarlanmış yurtlarına veya kiralanmış evlerine götürülürler.

Kalıcı Barınma

Bir ev bulmanın en hızlı yolu yerel gazetelerde çıkan ilanları takip etmek ya da bir emlak bürosu ile görüşmektir. Sofya'daki mobilyalı ya da mobilyasız dairelerin aylık kiraları 300-550 Euro arasındadır (iki oda + mutfak + banyo). Kiralar evin bulunduğu yere ve evin niteliğine bağlı olarak değişmektedir.

İkametgah Bildirimi ( Adres Kaydı )

Bulgaristan'a ilk girişinizi yaptıktan sonra Sofya Turk ekibi ile oturum başvurusu yapıp 6 aylık oturumunuzu aldıktan sonra çıkış yapmak zorundasınız. 

 

Ekonomi

Bulgaristan ekonomisi son yıllarda önemli gelişmeler gösterdi. Hükümetin uyguladığı ekonomik politikalar ve reformlar ekonomik kalkınmada önemli rol oynadı. Bulgaristan yabancı yatırımcı çekmek için 2005-2010 yıllarını kapsayan bir yatırım stratejisini hazırladı. Strateji ile Bulgaristan ekonomisinin rekabet gücünün artırılması ve istikrarlı ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Stratejinin uygulamaya konulmasıyla Bulgaristan’ın yatırım ve ticaret ortamını iyileştirecek yerli ve yabancı yatırımcıyı çekmek, halkın daha fazla istihdam edilmesi ve halkın gelirinin artırılması, ülkedeki geri kalmış kesimlerde yatırımların, istihdamın ve gelirlerin arttırılması, Bulgaristan’a yatırım yapmayı teşvik edecek imajın yabancı yatırımcılara hissettirilmesi amaçlanıyor.

Etnik ve Dini Yapi

Bulgar İstatistik Enstitüsü’nün 2003 yılı verilerine göre ülke nüfusunun etnik ve dini yapısı aşağıdaki şekildedir:

Etnik Yapı

Bulgar - 6 655 210
Türk - 746 664
Rom - 370 908
Rus - 15 595
Ermeni - 10 832
Yahudi - 1 363


Dini Yapı

Ortodoks - 6 552 751
Müslüman - 966 978
Katolik - 43 811
Protestan - 42 308
 

Bulgaristanda kışın zorluk çekebilimiyim?

Bulgaristan'da birçok şehirde merkezi ısıtma sistemi mevcuttur. Bazı üniversitelerde ve kuruluşlarda insanlar yer üstüne çıkmadan ısıtılmış ve izole edilmiş yapılarda işlerini görebilmektedirler. Ülkede birçok zaman kar ve buz fırtınası olmasına rağmen gerekli önlemler sağlanır ve bu tip hava olaylarının insanlar üzerindeki yükü minumum seviye indirilmeye çalışılır. Bulgaristan'da oturan fertler için kış mevsimi bir güzellik olarak kabul edilmiştir ve insanlar uzun kış aylarını spor yaparak, gezerek ve çalışarak değerlendirmektedirler. Her türlü kış sporu popüler olarak yapılmaktadır ve genel olarak faaliyetlere katılma ucuzdur.


Diğer - 14 937
Ana Sayfa | FORUM | Sofya Hakkında | Sofyada Yaşam | Üniversiteler | Resim Galerisi | Biz Kimiz ? | İletişim
Telefon:00905344965187 E-mail&Msn:destek@sofyaturk.com